Opoczno z lat 90…

Przy niedzieli pora pochylić się nad historią biletów opoczyńskich. W tym roku, dokładnie w marcu, pożegnaliśmy tam bilety papierowe na rzecz wydruków z kas fiskalnych. Do samego końca występowały bilety (zarówno jednorazowe, jak i okresowe) w formie przebitek różnej maści (w obiegu pojawiło się także oryginalne 2.00 zł z cennika sprzed kilku lat).
W końcu, po ponad ośmiu latach kolekcjonowania, na stronie pojawią się bilety jednorazowe, pamiętające okres hiperinflacji, co mnie osobiście bardzo cieszy.
Na szczególną uwagę zasługuje także okresowa tekturka, która została przebita. Jak widać, sam stempel ma swoje lata – co ciekawe, przetrwał do obecnych czasów. Był wykorzystywany na samym początku po zmianie cennika do przebijania biletów jednorazowych i okresowych. Później został on zastąpiony pieczątkami w formie automatów.
Wszystkie bilety zostały wydrukowane przez Drukarnię Engraf*
*dawniej Grafika, później Holograf.

Mateusz Klucha

Pasjonat transportu uzależniony od podróżowania. Fotograf-amator, który od 2013 roku zbiera bilety komunikacji miejskiej, PKS oraz kolejowe. Na co dzień - pracownik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dodaj komentarz