O Autorze

Nazywam się Mateusz, na co dzień jestem pracownikiem spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Od dawien dawna byłem zafascynowany dziedziną transportu. Bardzo dużo podróżuję, zbieram opinię ludzi na temat transportu [zarówno bliskiego, jak i dalekiego zasięgu], amatorsko zajmuję się fotografią, a przede wszystkim jestem kolekcjonerem biletów.

Jak już wspomniałem na początku, dla mnie bilet to jeden z wielu elementów historii transportu, który warto zachować przed zapomnieniem. Bilet jest elementem, przez który zawiera się tzw. umowę przewozu między Wami a Przewoźnikiem. Jest on dowodem na to, że płacicie za usługę transportu i chcecie, aby dzięki Waszym środkom, transport się rozwijał.

Zbieranie biletów zacząłem w 2013 roku, kiedy czysto po ludzku zapomniałem z domu Migawki [w gwarze łódzkiej – jest to bilet miesięczny]. Kupując bilet na przejazd, zauważyłem, że w sprzedaży  pojawiła się seria biletów z reklamą bajek Studia Filmowego Se-Ma-For. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, jak mnie wciągnie zbieranie biletów…

Cele istnienia strony:

  • Promocja publicznej komunikacji miejskiej,
  • Pielęgnowanie i upowszechnianie tradycji publicznej komunikacji miejskiej w Polsce, a od niedawna – także zagranicą,
  • Współdziałanie z instytucjami, towarzystwami oraz klubami zajmującymi się publiczną komunikacją miejską w kraju i zagranicą,
  • Współpraca z lokalnymi władzami administracyjnymi i przedsiębiorstwami komunikacyjnymi oraz ze środkami masowego przekazu.

Jak rozróżniam bilety?

1. Nominały biletów.

2. Wzór:

3. Litera serii:

4. Rodzaj, kolor i położenie numeratora:

5. Obecność hologramu:

6. Rodzaj hologramu:

7. Rewersy [lub ich brak obecności]:

 

8. Błędy w mikrodruku:

9. Numery zamówień:

10. Różnego rodzaju stemple na biletach lub tzw. „przebitki”:

Zbieram wyłącznie bilety komunikacji miejskiej, PKS i kolejowe. Nie zbieram biletów z automatu z drukarek termicznych. Zbieram za to bilety z drukarek igłowych. [przykład poniżej]