Aplikacja Time4BUS – nowoczesny planer podróży dostępny dla każdego

Aplikacja Time4BUS – nowoczesny planer podróży dostępny dla każdego

 Time4BUS to jedna z aplikacji ułatwiających podróż, dostępnych na urządzenia z systemem Android, iOS oraz HUAWEI AppGallery.

Pobranie i korzystanie z aplikacji jest całkowicie darmowe, więc po zainstalowaniu na urządzenie mobilne, każdy może przekonać się o jej intuicyjności i wypróbować wszystkie dostępne funkcjonalności, o których wspomnę pokrótce w dalszej części.

Po uruchomieniu aplikacji „na powitanie” należy określić jej podstawowe parametry, takie jak: lokalizacja, tryb wyświetlania godziny i odjazdów (widok danych o kursach i pojazdach), tryb kolorów wyświetlanych przez aplikację.

Pierwszym ekranem po wywołaniu aplikacji jest zestaw informacji pokazujących lokalizację użytkownika i pozwalających zorientować się, co słychać dookoła niego odnośnie komunikacji miejskiej.

Dla osób korzystających pierwszy raz z aplikacji, dostępny jest samouczek pokazujący konkretne wiadomości odnośnie funkcjonalności aplikacji. Samouczek można w każdej chwili wyłączyć, bądź znów do Niego wrócić.

W lewym dolnym rogu mamy dostępne menu aplikacji, gdzie znajdziemy listę głównych funkcji, ustawienia, a także informacje.

W ustawieniach znajdziemy opcje dotyczące konfiguracji aplikacji pod nasze potrzeby – w tym lokalizacje biletomatów na mapie (oraz wejścia do metra w przypadku Warszawy).

Na ekranie głównym mamy dostępne następujące opcje:

  • Mapa
  • Planer podróży
  • Ulubione
  • Statyczny rozkład jazdy
  • Komunikaty przewoźnika

Możemy także na ekranie głównym włączyć lub wyłączyć podgląd w czasie rzeczywistym pojazdów poruszających się w wybranej przez nas sieci komunikacyjnej.
W większości miast dostępna jest ikonka czarnego trójkąta na żółtym tle, która powiadomi pasażera o wszelkich zmianach w rozkładzie jazdy czy utrudnieniach w kursowaniu.

W funkcji statycznego rozkładu jazdy mamy możliwość między innymi zmiany miasta – dzięki czemu rozkład dostosujemy do naszych bieżących podróżniczych potrzeb. Znajdziemy tutaj także funkcję związaną z wyszukiwaniem przystanków, linii, a także filtrowaniem typu pojazdów, dla których chcemy zobaczyć linie.

Dzięki funkcji rozkładu jazdy w czasie rzeczywistym oraz podglądu pojazdów w czasie rzeczywistym, otrzymujemy jasną informację odnośnie położenia pojazdów – dzięki czemu można obiektywnie określić czas podróży oraz wszelkie przesiadki na naszej drodze do celu.

Po kliknięciu wybranego przez nas przystanku na mapie, otrzymamy informacje o odjazdach danych linii – widzimy też rzeczywisty czas przyjazdu danego pojazdu do danego przystanku (oczywiście jeśli pojazd jest zalogowany i nadaje sygnał GPS, w przeciwnym wypadku konkretny kurs czy odjazd będzie prezentowany w formie statycznej).

Klikając na dany pojazd, dowiemy się informacji między innymi o jego numerze taborowym, numerze linii obsługiwanym przez niego, przystankach na trasie.

Dla każdego z przystanków podane są wiadomości dotyczące czasu odjazdu. Biały lub czarny kolor informuje nas, że dany pojazd go nie odwiedził – pozostałe z kolorów oznaczają przystanki zaliczone na danej trasie. Możemy za pomocą przycisku „dzwoneczka” ustawić powiadomienie o podróży odnośnie konkretnego przystanku.

Przejdźmy teraz do planera podróży – czyli funkcji dość istotnej, szczególnie kiedy znajdziemy się w danym miejscu po raz pierwszy.

Pierwszym krokiem jest wybranie punktu początkowego i końcowego Naszej podróży (możemy je w razie potrzeb odwrócić), a także czas. Dzięki przydatnym zakładkom możemy szybko znajdować wcześniej przez nas wyszukiwane miejsca, przystanki bądź ulubione przez nas punkty. Co istotne – przy korzystaniu z planera należy pamiętać, aby początek i koniec naszej podróży znajdował się w wybranej przez nas sieci komunikacyjnej.

 

Na koniec wspomnę o funkcji „Ulubione”.

Zamysł jest taki, że często potrzebujemy szybkiej informacji o liniach, odjeżdżających z chętnie odwiedzanego przez nas przystanku. Wszystko dobrze, jeśli jesteśmy w pobliżu. Natomiast gdy jesteśmy gdzieś zupełnie indziej, sprawa nieco się komplikuje. Można oczywiście odnaleźć potrzebny nam przystanek na kilka sposobów, natomiast nie jest to bardzo proste. I tu właśnie pomogą nam “Ulubione”. Na ekranie każdego przystanku jest przycisk „Dodaj do ulubionych”. Wystarczy w niego stuknąć, następnie wybrać kategorię i to wszystko. Od teraz nie musimy niczego wyszukiwać. Stukamy w kartę „Ulubione” i mamy wszystko pod ręką.

Warto pamiętać o tym, że część z miast jest też dostępna z poziomu przeglądarki na komputerze: https://time4bus.com/

Podsumowując: przede wszystkim aplikacja jest bardzo czytelna, intuicyjna i według mojej skromnej opinii zasługuje na uwagę – widać, że się cały czas rozwija pod kątem funkcjonalności i miast, które dołączają do sieci dostępnej w aplikacji. Co istotne, jest inna (w sensie pozytywnym 🙂 ) od dotychczasowo dostępnych apek wykorzystywanych w podróży transportem publicznym. Mam nadzieję na jej dalszy rozwój.

Twórcy aplikacji są otwarci na wszelkie sugestie, zgłoszenia oraz pytania odnośnie ich dzieła 🙂

Oczywiście, aplikację i Biletomanię łączy pewna kwestia… Otóż bilet pamiątkowy.
Tematyka tego typu biletów jest nam wielu znana. Choć sam nie zbieram biletów z prywatnych imprez, tak takie fanty już jak najbardziej mnie interesują. Bardzo Dziękuję za przekazanie biletu Firmie GenesisMobo, która odpowiada za stworzenie tej aplikacji oraz innych rozwiązań technologicznych dla transportu publicznego:)

Dodaj komentarz