Nowości poznańskie…

Nowości poznańskie…

Wakacje trwają w najlepsze, więc pora odwiedzić kolejne miasto z nowościami, a jest nim Poznań. Tym razem pozwolę sobie troszeczkę więcej się rozpisać niż zwykle, ponieważ jest kilka wątków biletowych z tego miasta, godnych uwagi 🙂
Linie turystyczne
Od soboty, 29 kwietnia w każdy weekend i dni świąteczne (aż do 1 października) można zwiedzać stolicę Wielkopolski z pokładu zabytkowych autobusów na liniach 100 i 102 oraz tramwajów linii nr 0, 20, H.
Osoby, które planują przejażdżkę liniami turystycznymi, mają do wyboru dwa rodzaje biletów: bilety jednoprzejazdowe lub jednodniowe.
Bilety jednoprzejazdowe kosztują 6 zł (normalny), 4 zł (ulgowy – dzieci w wieku do 16 lat) i 18 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).
Bilety jednodniowe (hop-on hop-off) kosztują natomiast 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy), 30 zł (rodzinny – dla maksymalnie 5 osób, w tym 2 dorosłych).
Bilety turystyczne drukowane są przez drukarnię Arsgraf.
Trasy linii turystycznych oraz przydatne wiadomości z nimi związanymi, znajdziecie pod tym linkiem: https://www.ztm.poznan.pl/pl/abc-pasazera/linie-turystyczne/
Nowości w biletach jednorazowych
Do obiegu trafiły bilety 24-godzinne na strefę A z dobrze znaną nam numeracją komputerową, między innymi z biletów 15-minutowych.
Bilety te drukowane są przez drukarnię DrukFont.
Nowości w kartach na okaziciela
W ostatnim czasie do obiegu trafiły dwie nowe okolicznościowe karty na okaziciela:
– W 2023 roku mija 770 lat od lokacji Poznania na lewym brzegu Warty. W celu upamiętnienia tej rocznicy Zarząd Transportu Miejskiego wydał kartę PEKA na okaziciela z wizerunkiem średniowiecznego Poznania. Karta jest dostępna w sprzedaży od 14 czerwca w nakładzie 8000 sztuk.
– 20 lipca przypadła 226. rocznica urodzin Pawła Edmunda Strzeleckiego pochodzącego z poznańskiej Głuszyny odkrywcy, badacza i filantropa. Chcąc oddać hołd wybitnemu poznaniakowi, który zdobył i nazwał imieniem Tadeusza Kościuszki najwyższy szczyt Australii – wyemitowano specjalną kartę PEKA na okaziciela z jego wizerunkiem i motywami aborygeńskimi. Karta w nakładzie 4000 sztuk jest dostępna w sprzedaży od dnia rocznicy.

Dodaj komentarz